Cudy SM100GSA-20 Single Mode 1.25Gb/s SFP Module
R109,00
Availability: 160 in stock
PAY IT OFF WITH
From R27.25/pm for 3 months.
Interest-free. | Deposit: 25%
Learn More
SKU: SM100GSA-20 Category: Brand:
Pay over 3 EQUAL zero-interest instalments of R36,34 with PayJustNow.
Find out how...
HOW IT WORKS
Browse online or in-store and proceed to checkout
Choose PayJustNow as your payment method
Create your account and receive an instant approval decision
Complete your transaction
WHAT YOU WILL NEED
Be over 18 years old
Be a South African resident
Have a debit or credit card
Have a valid email address
0% INTEREST. 3 PAYMENTS. NO STRESS.
WHY PAY ANY OTHER WAY?
Engineered for precision and durability, the SM100GSA-20 features a PIN photodetector for excellent receive sensitivity and a low jitter optical signal that complies with IEEE 802.3z and ANSI Fibre Channel standards. Its LVPECL-compatible data I/O interface and +3.3V single power supply ensure efficient operation, while low EMI and robust ESD protection provide long-term reliability in demanding environments. The module meets laser safety standard IEC-60825, ensuring safe operation in fiber optic networks.
FEATURES:
  • SFP package with LC connector
  • 1310nm FP laser and PIN photo detector
  • Up to 20km transmission on SMF
  • +3.3V single power supply
  • LVPECL compatible data input/output interface
  • Low EMI and excellent ESD protection
  • laser safety standard IEC-60825 compliant
  • Compatible with RoHS
  • Digital Diagnostic SFF-8472 compliant
  • Signal Ground Isolated to Case
SPECIFICATIONS:
  • Transmitter Section:
    • Center Wavelength o 1260nm (Min)/ 1310nm (Typical) 1360 nm (Max)
    • Spectral Width(RMS): 4 nm (Max)
    • Average Output Power Po: -9 (Min)/ -3 dBm (Max)
    • Extinction Ratio: 8dB (Min)
    • Rise/Fall Time(20%~80%): 300 ps (Max)
    • Total Jitter: 0.43 UI (Max)
    • Optical Eye Diagram: IEEE 802.3z and ANSI Fibre Channel Compatible
    • Input Differential Impendence: 90 Ohm(Min)/ 100 Ohm (Typical)/ 110 Ohm (Max)
    • Data Input Swing Differential: 500mV (Min)/ 2400mV (Max)
    • TX Disable: Disable – 2.0V (Min)/ Vcc (Max), Enable – 0V (Min)/ 0.8V (Max)
    • TX Fault: Assert – 2.0V (Min)/ Vcc (Max), Deassert – 0V (Min)/ 0.8V (Max)
  • Receiver Section:
    • Center Wavelength: 1260 nm (Min)/ 1620 nm (Max)
    • Receiver Sensitivity: -22 dBm (Max)
    • Receiver Overload: -3 dBm (Min)
    • Return Loss: 12 dB (Min)
    • LOS Assert: -36 dBm (Min)
    • LOS Dessert: -23 dBm (Max)
    • LOS Hysteresis 0.5 5 (Min)
    • Output Differential Impendence: 100 Ohm (Typical)
    • Data Input Swing Differential: 370mV (Min)/ 2000mV (Max)
    • Rx_LOS: Assert – 2.0V (Min)/ Vcc (Max), Deassert – 0V (Min)/ 0.8V (Max)
  • Storage Temperature (Min/Max): -40/85°C
  • Supply Voltage (Min/Max): 0/ +3.6V
  • Operating Relative Humidity (Min/Max): 5/ 95%